BAC

Examene

Parteneriate

 

Lista parteneriatelor educaționale

An școlar 2018-2019

Nr. crt.

Denumire proiect / activitate

Organizator /Coordonator

Partener

Acord de parteneriat/ protocol de colaborare

Nr. de înregistrare

1.       

Prevenire și consiliere antidrog

Asociaţia Caritas Eparhial Greco-Catolic Cluj

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Protocol de colaborare

1758/28.06.2019

2.       

Proiect “Mirajul cunoaşterii prin farmecul lecturii”

Asociaţia Epigramistilor “Satricon”, Cluj-Napoca

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Protocol de colaborare

2949/19.12.2018

3.       

Implementare program de perfecționare cadre didactice

Asociaţia pentru Dezvoltarea Serviciilor Sociale şi Educaționale Catharsis

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2065/18.09.2018

4.       

CTT”Transilvania” – filială a CCD Cluj

Casa Corpului Didactic Cluj

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

 

Acord de colaborare

2297/12.10.2018

5.       

Să citim împreună pentru un stil de viață sănătos: "Mens sana in corpore sano"

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Școala Gimnazială Specială C.R.D.E.I.I Cluj Napoca

Biblioteca Județeană

"Octavian Goga"

Librăria Bookstory

 

Protocol de colaborare

2298/12.10.2018

6.       

Mirajul cunoașterii prin farmecul lecturii – cerc de lectură

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Școala Gimnazială

"Ion Creangă"

Biblioteca Județeană

"Octavian Goga"

Librăria Bookstory

 

Protocol de colaborare

2299/12.10.2018

7.       

Implementarea proiectului “Pași pe urmele lui Edison”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Liceul Borșa, Maramureș

Acord de parteneriat

598/06.03.,2019

8.       

Concurs județean “Teens’ Quiz”

Colegiul Tehnic Energetic

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de colaborare

 2809/10.12.2018

9.       

Proiect educațional “Violența în mediul școlar – lupta pentru eradicarea ei și a respectării dreptului copilului”

Colegiul Tehnic Turda

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

706/19.03.2019

10.   

Prevenire abandon școlar

Direcţia Generală  de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Convenție de colaborare

2199/01.10.2018

11.   

Geo4All

Facultatea de Geografie, UBB

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2076/31.07.2019

12.   

Dezvoltare și extindere rețea școli comunitare

Fundația “Noi Orizonturi” Lupeni

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

1746/27.06.2019

13.   

Implementare Program “Școala pentru toți”

Fundația “World Vision Romania”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania

Acord de parteneriat

129/21.01.2019

14.   

Clujul are suflet

Fundația Română pentru Copii, Comunitate și Familie

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

1092/10.05.2019

15.   

Concurs Național de creaticitate: “Protegez la Naure”

Fundația Pro Henri Coandă / Liceul Teoretic “Henri Coandă” Craiova

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania

Acord de parteneriat

2618/16.11.2018

16.   

“Green Skills at vocational Education”

Institutul Postliceal “Phoenix”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Protocol de colaborare

2274/10.08.2018

17.   

Implementare programe Junior Achievement

JA România

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2161/29.09.2018

2040/17.09.2018

2074/18.09.2018

18.   

Predare pentru învățare: modalități de eficientizare a învățării-preocupări ale școlii de azi

Liceul de Arte „Margareta Sterian”, Buzău

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

282/07.02.2019

19.   

Proiectul “Adolescentul modern”

Liceul Tehnologic „Aurel Vlaicu”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

 396/15.02.2019

20.   

Proiectul Concurs-Expoziție „Icoana Sfântului Andrei oglindită în sufletele românilor”

Școala Profesională Specială „Samus”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2700/27.11.2018

21.   

Promovarea ofertei școlii

SC New Age Radio SRL

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Prestări serviciii media

1246/22.05.2019

22.   

“Punţi spre prietenie”

Şcoala Gimnazială – Centru de Resurse şi Documentare privind Educaţia Înclusivă/Intgrată

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2698/27.11.2018

23.   

Parteneriat orientare şcolară şi profesională

Şcoala Gimnazială “Emil Isac”

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2387/19.10.2018

24.   

Curs de prim ajutor ȋn săptămâna “Școala Altfel”

Şcoala Postliceală F.E.G.

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord de parteneriat

2515/07.11.2018

25.   

Educația juridică a elevilor din liceu

Universitatea Creștină

 ,,Dimitrie Cantemir”

Facultatea de Drept Cluj-Napoca

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Protocol de colaborare

774/25.10.2018

26.   

Orientare profesională a elevilor

Universitatea și Științe Agricole și Medicină Veterinară, Cluj Napoca

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Acord bilateral de colaborare

542/28.02.2019

27.   

Activități de practică pedagogică

Universitatea Tehnică – Departamentul de Specialitate cu Profil Psihopedagogic

Colegiul Tehnic de Transporturi „Transilvania”

Act adițional la Protocol de colaborare

1486/07.06.2019

 

Coordonator de proiecte și programe educative școlare și extrașcolare,

 prof. Chita Simona-Monica

 

Olimpiade si concursuri

Tabel nominal cu premii la olimpiade şi concursuri şcolare şi extraşcolare

An şcolar 2018-2019 

Nr.

crt.

Concursul

Faza/ Etapa/ Secţiunea

Numele elevilor câştigători

Clasa

Premiul/Locul

Profesori coordonatori

1.

Olimpiada de mecanică

Judeţeană

Feier Daniel

X B

Menţiune

Crețu Gabriel

Plaian Liana

Stanciu Mircea

2.

Concurs pe meserii/calificarea profesională: mecanic auto

Judeţeană

Stoiu Cristian Denis Ştefan

XI G

Locul  I

Crețu Gabriel

Plaian Liana

Sturza Ionel Loșonți Mircea

3.

Concurs Interjudeţean de lucrări experimentale de laborator şi inventică pentru elevi “Paşi pe urmele lui Edison”, ediţia           a XII-a, CAERI 2019,

poziţia 732

Interjudeţeană

Marinca Iosif Paul

Miheţ Rareş Alexandru

Jokob Emanuel Lucian

IX A

IX A

X B

Premiul special

Teodorescu Gabriel

4.

Concursul Naţional “Made for Europe”

Judeţeană

Schifirneţ Tudor-Petre

X B

Menţiune

Ciobanu Liliana Camelia

5.

Icoana Sfântului Apostol Andrei oglindită în sufletul românilor

(CAEJ nr. 24986 din 22.01.2018, poziţia 1031).

Interjudețeană

Abrudan Stelian

Braina Ionuț

Buș Andrei

Florian Robert

Oltean Paul

Muntean Andrei

Souca Bogdan

Rotar Ovidiu

Țentean Raul

X A

 

 

 

 

 

 

XII B

Premiul III

Ţîrc Ştefania

Nistor Adela

Chita Simona

6.

“Cuvântul - bucuria sufletului, lumina minții”, ediţia a XIII-a, secţiunea “Colinde”

Judeţeană

Abrudan Stelian

Braina Ionuț

Buș Andrei

Florian Robert

Oltean Paul

Souca Bogdan

Țentean Raul

Hurlui Mihai

Fărcaş Cătălin

X A

 

 

 

 

 

XII B

XII A

IX H

Premiul I

Ţîrc Ştefania

Nistor Adela

Chita Simona

7.

Concursul Judeţean “Nonviolenţa – antidotul violenţei în şcoală!”, ediţia

a II-a, CAEJ, poziţa 2/ 2019, secţiunea “Creaţii

literare – poezie”, liceu

Judeţeană

Măcicăşan Florin

XI A

Premiul III

Hoaghia Anamaria

8.

Concursul Judeţean “Nonviolenţa – antidotul violenţei în şcoală!”, ediţia a II-a, CAEJ, poziţa 2/ 2019, secţiunea “Desene”, liceu

Judeţeană

Muntean Andrei

X A

Premiul special

Hoaghia Anamaria

Sabadîş Alexandra

9.

Concurs Internațional de Lectură și Creație ,,Pro Lectura”

Internaţională

Muntean Andrei

X A

Menţiune

Ţîrc Ştefania

10.

Concursul Regional “Europa şi noi”, ediţia a VIII-a, CAERI, poziţia 1182, domeniul ştiinţific, secţiunea “Power Point”

Regională

Deneş Angelo

XII A

Premiul I

Teşa Laura

11.

Concursul Regional “Europa şi noi”, ediţia a VIII-a, CAERI, poziţia 1182, domeniul ştiinţific, secţiunea “Power Point”

Regională

Petean Aurel

XII A

Premiul II

Teşa Laura

12.

Concursul Regional “Europa şi noi” , ediţia a VIII-a, CAERI, poziţia 1182, domeniul ştiinţific, secţiunea “Power Point”

Regională

Roman Beniamin Andrei

XII A

Premiul III

Teşa Laura

13.

Concursul Regional “Europa şi noi”, ediţia a VIII-a, CAERI, poziţia 1182, domeniul ştiinţific, secţiunea “Power Point”

Regională

Al-Kassas Shadi

XII A

Premiul special

Teşa Laura

14.

Concursul judeţean de cultură şi civilizaţie britanică şi americană “Teens Quiz”, ediţia a VII-a

Judeţeană

Kallos Dan

Păcurar David

Popa Robert

 

IX B

IXA

IXA

Menţiunea II

Ciobanu Liliana Camelia

15.

“Ştim ce ne înconjoară?, secţiunea “100 de ani de ştiinţă şi educaţie”

Locală

Moldovan Andrei

Varga Daniel

XII B

Premiul III

Lunca Dorina

16.

Centenarul (competiţii sportive fotbal şi volei)

Locală

Echipa de fotbal

IX-XII

Locul III

Bocereg Deian

17.

Centenarul (competiţii sportive fotbal şi volei)

Locală

Echipa de volei

IX-XII

Locul I

Bocereg Deian

18.

Olimpiada Naţională a sportului şcolar- cros băieţi, liceu

Judeţeană

Potra Ioan

XI G

Locul II

Bocereg Deian

19.

“Gimnaziada”

Judeţeană

Potra Ioan

 

XI G

Locul I

Bocereg Deian

20.

“Făget Winter Race”

Judeţeană

Potra Ioan

 

XIG

Locul I

Bocereg Deian

21.

Liga Liceelor Clujene la Fotbal masculin, ediţia a VIII-a

Locală

Echipa de fotbal

IX-XII

Locul II

Bocereg Deian

22.

Cupa Liceelor

Judeţeană

Echipa de volei

 

IX-XII

Locul II

Bocereg Deian

23.

Campionatul Naţional de Juniori

Judeţeană

Echipa de fotbal-tenis

 

IX-XII

Locul III

Bocereg Deian

24.

Minicampionat de fotbal din cadrul proiectului “Puzzle pentru sănătate”

Locală

Echipa de fotbal

IX-XII

Locul II

Bocereg Deian

25.

Campania Naţională “Sportul contra droguri”

Locală

Gherghely Hubert

Călugăr Marius

Muntean Florin

XIK

XIH

XB

Locul I

Bocereg Deian

26.

Proiectul educativ “Să citim împreună pentru un stil de viaţă sănătos”

Locală

Bălaş Ciprian

XG

Premiul I

Prodan Rodica

 27.

Proiectul educativ “Să citim împreună pentru un stil de viaţă sănătos”

Locală

Pop Ioan Valentin

XG

Premiul II

Prodan Rodica

28.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Bumbar Dănuţ

XIA

Premiul I

Teşa Laura

29.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Varga Daniel

XIIB

Premiul I

Teşa Laura

30.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Pop Flaviu

XIIB

Premiul II

Teşa Laura

31.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic Teşa Laura de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Mariş Cosmin

XIA

Premiul II

Teşa Laura

32.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Bâlc-Mihai Ezechiel

XIA

Premiul III

Teşa Laura

33.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Muntean Andrei

XA

Premiul III

Teşa Laura

34.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Pop Flaviu

XIIB

Premiul III

Teşa Laura

35.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Mariş Cristian

XIA

Menţiune I

Teşa Laura

36.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Moldovan Andrei

XIIB

Menţiune I

Teşa Laura

37.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Pop Ioan

XIG

Menţiune II

Teşa Laura

38.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Varga Daniel

XIIB

Menţiune III

Teşa Laura

39.

Concursul regional “Cetăţeni activi ai Uniunii Europene” organizat în cadrul parteneriatului strategic de educaţie şcolară Erasmus+ “Patrimoines s’engager au présent pour sauver l’avenir”

Regională

Vlaicu Antonio

XIA

Menţiune III

Teşa Laura

40.

Şcoala de vară “GEO4ALL” , organizată de Facultatea de Geografie a UBB Cluj-Napoca, în cadrul proiectului “Geografia pentru toţi” finanţat prin

SGU-PV ROSE

Locală

Oltean Paul Vasile

XA

Menţiune

Feştilă Rodică

 

Personal nedidactic

TABEL-NOMINAL

Cu angajații Colegiului Tehnic de Transporturi “Transilvania” Cluj-Napoca.

An școlar 2019-2020

PERSONAL NEDIDACTIC

Nr.crt.

Numele si prenumele

Functia

1.        

Basalic Aurelia

Ingr.curățenie

2.        

Basalic Petruța-Corina

Ingr.curățenie

3.        

Baltă Călin

muncitor

4.        

Braic Dorel

muncitor

5.        

Crainic Dumitru

muncitor

6.        

Iușan Alexandru

muncitor